داوری مجلۀ پژوهش در دین و سلامت به‌صورت برخط (Online) است. نظام داوری برخط برای تسریع روند بررسی مقالات توسط داوران مجله یا همایش طراحی شده است. مراحل عمومی این فرایند برای داوران به شرح زیر است:

 ثبت نام داور به‌عنوان کاربر در برنامه

  ایجاد دسترسی به‌عنوان داور و تعیین تخصص‌های داور

  تعیین مقاله برای بررسی توسط داور و فرستادن پیام الکترونیک

  مراجعۀ داور به پایگاه و ورود با نام کاربری و گذرواژۀ خود

 رفتن به بخش داوری و دریافت مقالات

ثبت نام داور به‌عنوان کاربر در برنامه

برای اینکه بتوانید به‌عنوان یک داور در برنامه حضور یابید، نخست باید به‌عنوان یک کاربر در پایگاه ثبت نام و سپس فرم عضویت پایگاه را تکمیل کنید. این فرم در نشانی زیر دردسترس شما خواهد بود:

https://journals.sbmu.ac.ir/jrrh/login

ایجاد دسترسی به‌عنوان داور و تعیین تخصص‌های او

توجه: اغلب این مرحله توسط مدیر پایگاه انجام می‌شود.

پس از ثبت نام کاربر، مدیر برنامه می‌تواند با کمک بخش داوری الکترونیک؛ معرفی داوران به برنامۀ دسترسی مخصوص داوری را تعیین کند و تخصص‌های ویژۀ داوران را نیز برای برنامه مشخص کند.

تعیین مقاله برای بررسی توسط داور و فرستادن پیام الکترونیک

توجه: این مرحله توسط مدیر پایگاه انجام می‌شود.

پس از انجام تنظیمات داوری و معرفی داوران، مدیر برنامه می‌تواند مقالات فرستاده‌شده به برنامه را برای داوران متخصص در دسترس قرار دهد. هم‌زمان با انجام این‌کار یک رایانامه برای داوران ارسال؛ و اطلاع‌رسانی در این زمینه انجام می‌شود.

مراجعۀ داور به پایگاه و ورود با نام کاربری و گذرواژۀ خود

در این مرحله داور به‌عنوان یک داور احتمالی برای مقالۀ ارسالی انتخاب شده‌ است. داور با واردکردن نام کاربری و گذرواژه وارد کارتابل خود می‌شود و می‌تواند فهرست مقالاتی که برای او ارسال شده است مشاهده نماید. فهرست مقالات شامل:

1) فهرست مقالات جدید

مقالات جدید شامل مقالاتی می‌شود که به‌تازگی به فهرست مقالات مورد نظر برای داوری افزوده شده‌ است. شما می‌توانید پس از مطالعۀ این مقالات، از داوری آنها انصراف دهید یا فرم داوری را تکمیل کنید.

2) داوری‌های تکمیل‌نشده

داوری‌های تکمیل‌نشده شامل فهرست مقالاتی است که مراحل داوری آنها تکمیل نشده است. شما می‌توانید این مقالات را بار دیگر بررسی کنید و اگر نیاز بود، نظرات خود را تغییر دهید.

3) داوری‌های تأییدشده

چون شما نظر خود را دربارۀ این مقالات تأیید کرده‌اید، مدیران برنامه نتایج داوری شما را برای گزینش مقالات لحاظ کرده‌اند. بنابراین داوری‌های تأییدشده تنها برای مشاهدۀ نتایج داوری (و نه تغییر آنها) در این صفحه فهرست شده‌ است.

انجام مرحلۀ داوری

1) صفحۀ درخواست: در ابتدا داور وارد صفحۀ درخواست می‌شود و با عناوین ذیل روبه‌رو می‌شود: درخواست برای داوری؛ عنوان مقاله؛ چکیده؛ نوع داوری؛ زمان‌بندی داوری؛ من هیچ تضاد منافعی ندارم؛ ممکن است این مقاله شامل تضاد منافع باشد؛ و ذخیره و ادامه. با پر کردن فیلدهای لازم و ذخیرۀ اطلاعات، داور وارد مرحلۀ دوم یعنی دستورالعمل‌ها می‌شود.

2) صفحۀ دستورالعمل‌ها: پس از قبول داوری مقاله و مطالعۀ صفحۀ دستورالعمل‌ها، بلافاصله وارد مرحلۀ بعد یعنی دانلود و داوری می‌شود.

3) دانلود و داوری: در این مرحله فایل‌های داوری قابل مشاهده است و داور محترم می‌تواند با کلیک روی هر کدام از فایل‌ها، آنها را مشاهده کند و نتیجۀ داوری خود را در فرم موجود در صفحه ثبت کند. اگر داور تمایل داشته باشد می‌تواند فایل‌های مربوط به داوری مقالۀ مذکور را که لازم می‌بیند در این قسمت آپلود بارگذاری نماید.

 در قسمت مرور گفت‌وگو‌ها یک زبانه به نام افزودن گفت‌وگو هم وجود دارد که داور می‌تواند در آن قسمت با دست‌اندرکاران مجله گفت‌وگو داشته باشد.

در انتها عنوانی به نام توصیه‌ قرار دارد که لازم است داور نظر نهایی خود را با انتخاب یکی از موارد ذیل اعلام نماید: شامل: 1) پذیرش مقالۀ ارسالی، 2) اصلاحات لازم است، 3) ارسال برای داوری مجدد، 4) ارسال برای مجلۀ دیگر، 5) رد مقالۀ ارسالی؛ و 6) نظراتم را ببینید.

در پایان با انتخاب ثبت داوری، نظرات داور محترم ثبت خواهد شد.

4) تکمیل: در این قسمت پیغامی با عنوان «داوری ثبت شد» مشاهده می‌شود.