مقالات مروری


ویروس نوظهور نیپا، امکان پاندمی جدید

حاتم احمدی; مریم عبادی

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

ویروس نیپا، ویروسی نوظهور از خانواده­ی پارامیسکوویروس­ها بوده که براساس اعلام اخیر سازمان بهداشت جهانی، جزو فهرست  نه تایی از مرگبارترین عوامل بیماری­زای عفونی معرفی شده است. خفاش­ها به عنوان میزبان طبیعی این ویروس در نظر گرفته شده­اند. انتقال ویروس می­تواند از طریق تماس با حیوانات یا افراد انسانی آلوده و حتی مصرف غذاهای آلوده به ادرار و بزاق آنها صورت گیرد. دوره­ی کمون ابتلاء به ویروس بین 4 روز تا دو ماه متغیر است. ویروس نیپا قادر است دستگاههای متعدد بدن انسان  و اندام­های  قلب، کلیه، ریه­ها و مغز را آلوده کند. علایم بالینی عفونت ویروس متغیر بوده و می­تواند شامل طیفی از علایم ضعیف ازجمله سرگیجه، استفراغ، سردرد، تب تا علایم کشنده اختلالات تنفسی وآسیب های عصبی آنسفالیت کشنده حاد و مزمن و حتی اختلالات شناختی- روانی ­باشد، اگرچه سیستم عصبی مرکزی شدیدترین آسیب را نسبت به سایر دستگاههای بدن می­بیند. بیماری­زایی و مرگ­و میر بالای  عفونت ویروس نیپا، عدم وجود واکسن و روش­ درمانی مؤثر تاییدشده و مجاز علیه آن و نگرانی از جهش­هایی مخرب در ویروس و تکرار فاجعه­ای دیگر مانند ویروس کرونا، اهمیت تحقیقات در باره این ویروس و مدیریت و کنترل انتشار آن را نشان می­دهد.

بررسی تجربه زیسته در بیماران کرونایی: مقاله مروری

حمزه محمدی, شادی شفقی, خلیل علی محمد زاده

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

زمینه و هدف: کروناویروس‌ها گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که با گسترش سریع، ماهیت کشنده و درمان ناپذیر بودن توانست جهان پیشرفته کنونی با تمام فنّاوری های فوق بشری را تهدید کند. هدف از مطالعه حاضر بررسی تجربه زیسته مردم در جهان در مورد بیماری کوید-19 می باشد.

روش‌ ها: در این مطالعه مروری جهت یافتن مقالات مرتبط با کلیدواژه های مرتبط با موضوع ( ،SARS-COV-2 ،COVID-19، qualitative research، lived experiences، phenomenology، تجربه زیسته، کرونا ویروس، کووید19، پدیدارشناختی، مطالعه کیفی) در پایگاه های اطلاعاتی فارسی و انگلیسی Google Scholar،  Web of Science،  Pubmed،  Science Direct،  Scopus، SID ، Magiran تا آوریل 2022 مورد جستجو قرار گرفتند. در مجموع 79 مطالعه در سایت های خارجی عنوان شده یافت گردید و همچنین 7 مطالعه به صورت فارسی و در پایگاه های اطلاعاتی فارسی استخراج شد. در نهایت 12 مقاله از مطالعاتی که در زمینه تجارب زیسته در بیماران کرونایی بود انتخاب و مورد بررسی مروری قرار گرفتند.

یافته ها: در اکثر مطالعات مورد بررسی مصاحبه شوندگان اثرات ناخوشایند جسمی، روانی و اجتماعی بیماری خود را تجربه کردند و بسیاری از آنها واکنش های استرس پس از سانحه را بیان کردند. بیماران مبتلا به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن بیماری احساس خطر می کنند و ممکن است به عنوان یک واکنش غریزی به شرایط ناشناخته، ترس دائمی از مرگ داشته باشند.

نتیجه گیری:  با توجه به مطالعات مورد بررسی قرار گرفته، می توان گفت اکثر بیماران تفسیری که از وضعیت همه گیری بیماری کرونا داشته اند، آن را تهدید بزرگ و فاجعه بزرگی برای زندگی فردی و اجتماعی و روانی عنوان کرده اند. لذا از آنجایی که علائم روانی در این بیماران شایع است، توصیه می شود برای درمان این بیماران از روان درمانگر کمک گرفته شود.

نقش کورتیکواستروئیدها در مدیریت تنگی راه هوایی به دنبال لوله گذاری داخل تراشه

فهیمه چراغی, فریبا قربانی, نفیسه محمدی زاده, رویا فرزانگان, محمد بهگام شادمهر

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

برخی بیماران مبتلا به تنگی نای ناشی از لوله گذاری طولانی مدت، در اولین مراجعه برای جراحی ناحیه تنگ راه هوایی کاندید مناسبی نبوده و  و راه هوایی آنها باید به طور موقت با اتساع مکرر توسط برونکوسکوپی  باز نگه داشته شود. برخی از این بیماران ممکن است با چند بار اتساع توسط برونکوسکوپی ریجید، بدون نیاز به جراحی راه هوایی،  بهبود  یابند. استفاده از ضدالتهاب هایی مانند کورتیکواستروییدها در این موارد می تواند نقش مفیدی داشته باشد. در این خصوص مطالعات مختلف، نظرات متفاوتی داشته اند. در این مقاله مروری نتایج مطالعات مختلف گرداوری شده است. نتایج این مطالعه مروری نشان داد درمان اولیه با کورتیکواستروئید با دوز پایین ممکن است زمان بین برونکوسکوپی های مکرر را افزایش دهد تا بیماران بتوانند برای عمل رزکسیون یا تثبیت وضعیت تنفسی شان آماده شوند. این بدان معناست که بیماران با استرس فیزیکی، روانی و اقتصادی کمتری مواجه می شوند زیرا ممکن است آنها تحت دفعات کمتر برونکوسکوپی قرار گیرند. همچنین ممکن است کمتر شدن التهاب سبب رزکسیون طول کمتری از بافت نای گردد. برای حصول به نتایج متقن انجام مطالعات مداخله ای با کنترل بایاس های مربوط یه انتخاب نمونه، جمع آوری اطلاعات و مخدوشگرها توصیه می شود.

مروری بر برادی کاردی سینوسی، طولانی شدن فاصله QT و سایر عوارض قلبی داروی رمدسیویر در بیماران مبتلا به کووید-19

مریم حاجی مرادی, فرح نقاش زاده, محمد صادق کشمیری, سیما نورعلی, فریبا قربانی, مسعود شفقی, محمد راهدار, هدا حکیمیان, یاسمین افسری زنوز, مهسا ریاحی, سینا اقدسی, بهامین آستانی, لیلا سلیمی نژاد, بابک شریف کاشانی, شادی شفقی

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

علی رغم اقدامات صورت گرفته جهت پیشگیری، بیماری کووید-19 ناشی از SARS-Cov-2 همچنان به عنوان یک پاندمی و معضل سلامت جهانی موجب آمار بالای مورتالیتی و موربیدیتی در سراسر جهان می باشد. داروی رمدسیویر پس از تایید توسط سازمان غذا و داروی امریکا در سال 2020 به عنوان داروی ضد ویروسی موثر در درمان کووید-19 به صورت گسترده در طول پاندمی مورد استفاده قرار گرفت. بررسی دقیق ایمنی و عوارض دارویی رمدسیویر به عنوان درمان ضد ویروسی در این بیماری، جهت ارتقا سلامت و پیشگیری از پیامدهای ناخواسته در بیماران مبتلا به کووید-19 تحت درمان با این دارو امری ضروری می باشد. در این میان آگاهی در زمینه ی عوارض قلبی این دارو که هنوز مطالعات کمی پیرامون آن انجام پذیرفته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مطالعه ی مروری خلاصه ای از مطالعات انجام شده در زمینه ی عوارض قلبی این دارو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. از میان عوارض قلبی، همراهی ویژه ای میان برادی کاردی سینوسی و مصرف رمدسیویر مشاهده شده است که در مواردی حتی بسیار شدید و کشنده و نیازمند مداخله ی درمانی بوده است.  از سایر عوارض قلبی میتوان به طولانی شدن فاصله ی QT، فیبریلاسیون دهلیزی، بلوک  AV، تاکی کاردیهای فوق بطنی، کاهش فشار خون و در موارد نادر ایست قلبی اشاره کرد. با توجه به احتمال پیش آمد عوارض قلبی در بیماران تحت درمان با رمدسیویر توصیه می شود بیماران حین درمان تحت مانیتورینگ قلبی قرار بگیرند.

درمان‌های تکمیلی در بیماری انسدادی مزمن ریه

هانیه طاهرمحمدی, بابک دانش فرد, علی اکبر ولایتی, علی عبدالهی‌نیا

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

زمینه: بیماری انسدادی مزمن ریه یک بیماری شایع، قابل پیشگیری و درمان است که با علائم تنفسی پایدار و محدودیت جریان هوا مشخص می‌شود و در میان علل اصلی مرگ و میر قرار دارد. نتایج درمانی نامطلوب و عوارض جانبی داروهای رایج به طور قابل توجهی منجر به افزایش محبوبیت طب مکمل و جایگزین در این بیماری شده‌است. لذا هدف این مطالعه ارائه درمان‌های مکمل در درمان بیماری انسدادی مزمن ریه است. روش: جهت انجام این مطالعه در پایگاه‌های اطلاعاتی  PubMedو Google Scholar با استفاده از کلید واژه‌های بیماری انسدادی مزمن ریه و "سردی دمای محیط، طول مدت خواب، استرس‌های فیزیولوژیک، فعالیت فیزیکی، تغذیه، یبوست، میکروبیوتای روده، پاکسازی بینی و دهان و فیزیوتراپی قفسه سینه" و در کتاب PDR for herbal medicine، گیاهان اکسپکتورانت، آنتی-کاتارال و سکرتولیتیک به زبان انگلیسی جستجو انجام شد. یافته‌ها: مطالعه حاضر نشان داد که پرهیز از دمای سرد محیط، استرس‌های فیزیولوژیک، خواب طولانی‌مدت، داشتن فعالیت فیزیکی مناسب، تغذیه مناسب و پاکسازی بدن و مجاری هوایی از مواد زائد و ترشحات اضافی از طریق رفع یبوست، فیزیوتراپی قفسه سینه، پاکسازی و شستشوی بینی، دهان و حلق در بهبود وضعیت التهابی بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه کمک‌کننده است. همچنین گیاهان دارویی آویشن، انیسون، پیچک، پر سیاوشان، اوکالیپتوس، رازیانه، بابونه آلمانی، پنیرک، شیرین‌بیان و ختمی با داشتن اثرات اکسپکتورانت، آنتی-کاتارال و سکرتولیتیک کمک به ترقیق، پاکسازی و خروج بهتر ترشحات مجاری هوایی و بهبود سرفه و برونشیت می‌کنند. نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان می‌دهد که رعایت دستورات طب مکمل کمک به بهبود علائم و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه می‌کند لذا پیشنهاد می‌شود مطالعات بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

ارزیابی تاثیر مصرف سیگار بیماران مبتلا به سرطان بر روی درماتیت پرتویی حاصل از پرتودرمانی

فاطمه سحرگاهی, فاطمه پاک نیت, سید محمودرضا آقامیری, روژان شکوهی زاده, مهرداد بخشایش کرم

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

عوارض سیگار روی سلامتی، مخاطره ابتلا به سرطان و حتی ابتلای سرطان های ثانویه ثابت شده است. با این وجود تاثیر سابقه مصرف سیگار یا استعمال فعلی آن بر اثر بخشی درمان های کمکی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 پرتودرمانی با تابش پرتوهای یونیزان بر تومور نقش مهمی در درمان سرطان ایفا می‌کند. بدلیل سیگاری بودن تعداد زیادی از بیماران مبتلا به سرطان، ارزیابی تاثیر آن بر عوارض جانبی پرتودرمانی ضروری است. از آنجایی که اکسیژن از عوامل کلیدی تاثیرگذاری پرتوهای یونیزان می باشد، سیگار با ایجاد شرایط هایپوکسیک منجر به اثر بخشی محدود پرتودرمانی می شود. دود سیگار با افزایش غلضت کربوکسی هموگلوبین خون و تغییر منحنی هموگلوبین- اکسیژن باعث هایپوکسی نسبی بافت شده و درنتیجه در آثار وابسته به اکسیژن پرتو مداخله می کند. همچنین با تولید رادیکالهای آزاد و مونواکسید‌‌ کربن موجب استرس اکسیداتیو و التهاب می‌شود و هایپوکسی بافت ایجادشده منجر به افت رشد عروق خونی داخل زخم و کاهش پاسخ‌های ایمنی بدن گشته و لذا موجب تاخیر در ترمیم سلولها و بهبود زخم می‌شود؛ که تابش گیری این تاخیر را تشدید می کند.

 درماتیت پرتویی از شایع ترین‌ اثرات جانبی پرتودرمانی است و اهميت جلوگیری یا کاهش درماتیت در این است که بروز درجات شدید آن با افزایش احتمال عفونت ممکن است منجر به آسیب‌های پوستی شدید و توقف پرتودرمانی شده و محدودیت در ارائه دز بهینه یا اختلال در زمانبندی تابش و در نهایت کاهش نتیجه مؤثر درمان حاصل گردد. گزارش های متعددی از تاثیر سیگار بر افزایش درماتیت پرتویی حاد و حتی مزمن پس از پرتودرمانی ارائه شده است. بسیاری از نتایج نشاندهنده عوارض پوستی بدتر افراد سیگاری است بطوریکه به میزان بیشتری در معرض ابتلا به پوسته‌پوسته شدن مرطوب، ادم، تلانژکتازی، پیگمنتاسیون و افزایش میزان درد و حساس شدن بافت در مقایسه با غیر سیگاری ها قرار دارند. لذا بیماران بایستی از خطر بالقوه سیگار در افزایش شانس ابتلا به سرطان جدید و نیز عوارض پرتودرمانی نظیر درماتیت پرتویی مطلع باشند؛ که در این راستا متخصصان بهداشت-درمان می توانند با اعمال استراتژی‌های جدی نظیر برگزاری کلاسهای ترک سیگار حین درمان و ارائه دانش مرتبط با مضرات سیگار نقش مهمی ایفا کنند.

بررسی و مقایسه تفاوت ها و شباهت های بیماری کاوازاکی و شبه کاوازاکی در کودکان مبتلا به کوید 19

رضا شیاری, محمدمهدی منجم, پریسا هنرپیشه, مهسا رکابی, آزاده زینب میرزایی

فصلنامه نفس, دوره 10 شماره 1 (1402), 6 بهمن 2023,

در سال 2020، داده‌های مربوط به بیماری کاوازاکی و به دنبال آن بیماری شبه کاوازاکی (KLD) و پاسخ التهابی ناشی از آن درکودکان مبتلا به COVID-19 ارائه گردید. از آن زمان، موارد زیادی از این دو بیماری در کودکان مبتلا به COVID-19 در مقالات  منتشر شده است که بیانگر تفاوتهایی در تظاهرات بالینی و روش های تشخیصی این دو بیماری و افتراق آن ها از یکدیگر می باشد. با این حال، هنوز سوالاتی در مورد عوامل خطر، پاتوژنز، پیش آگهی و درمان اختصاصی برای این تظاهرات در کودکان مبتلا به COVID-19 وجود دارد. مطالعه حاضر مروری اجمالی بر مقالات مرتبط و بررسی شباهت ها و تفاوت های بیماری کاوازاکی و شبه کاوازاکی در کودکان مبتلا به COVID-19  می باشد.