سیاست دبیری

فوکوس و حیطه

با توجه به گسترش روزافزون تحقیقات میان­ رشته‌یی در زمینه‌ی دین و سلامت، اخلاق، حقوق و فقه پزشکی و نیز توجه سازمان بهداشت جهانی به موضوع سلامت معنوی و همچنین ظرفیت بی‌نظیر قرآن و سنت در معرفی راهکارهای ارتقای سلامت به‌ویژه سلامت معنوی در همه‌ی ابعاد آن، فراهم‌سازی بستری مناسب برای تحقق جنبش نر‌م‌افزاری و تولید دانش کاربردی و در نهایت به‌دلیل محدود بودن مجله‌های تخصصی میان‌رشته‌یی در حوزه‌ی دین و سلامت، نیاز به ایجاد نشریه‌یی علمی-تخصصی در زمینه‌ی دین و سلامت احساس شد تا شرایط لازم برای انتشار نتیجه‌ی تحقیقات در زمینه­‌ی یادشده فراهم شود و به گسترش تحقیقات نوظهور این چنینی کمک کند.    
ازاین‌رو، مجله‌ی پژوهش در دین و سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دارای مجوز رسمی از کمیسیون نشریات علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شماره‌ی 5170/93‌، به‌صورت فصلنامه و به زبان فارسی منتشر می‌­شود. این مجله به انتشار آن دسته از مقالات اصیل و مروری می­‌پردازد که علاوه‌بر متن اصلی به زبان فارسی، دارای چکیده‌های انگلیسی و عربی نیز است و حیطه‌های مربوط به دین و سلامت (اعم از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی، اخلاق پزشکی، حقوق پزشکی، طب اسلامی - ایرانی و مسائل مرتبط که حاوی نتیجه‌ها و دستاوردهای نو باشد) را در­برمی‌گیرد.

اهداف مجله

- معرفی دستاوردهای علمی-تحقیقاتی در زمینه‌ی مطالعات میان‌رشته‌یی دین و سلامت، اخلاق پزشکی، حقوق پزشکی، فقه پزشکی و طب ایرانی-اسلامی؛

- استفاده از ظرفیت موجود در مفاهیم و آموزه­‌های قرآن و سنت در جهت ارتقای سلامت معنوی جامعه با انجام تحقیقات علمی؛

- کمک به تولید علم و کاربردی‌ شدن علوم مربوط به حوزه­‌ی سلامت (اعم از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی)، اخلاق پزشکی، اخلاق حرفه‌یی و حقوق پزشکی با بهره­‌گیری از آموزه­‌های دین مبین اسلام؛

- کمک به گسترش تحقیقات و مطالعات میان‌رشته‌یی در زمینه‌‌ی دین و سلامت؛

- ایجاد انگیزه و بستر مناسب برای برقراری معاملات علمی و دینی در اندیشمندان و محققان در زمینه‌­ی دین و سلامت.

سیاست انواع مقالات

سرمقاله

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

مقاله پژوهشی

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

مقاله مروری

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

نامه به سردبیر

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

مقاله تحلیل محتوا

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

روند داوری

داوران مقاله معمولاً جزء اعضای هیئت تحریریه نیستند. به­ طور­کلی، این نظام داوری است که به سردبیر کمک می­‌کند تا از محتوای علمی و وضعیت نگارشی مقاله‌یی مطلع شود و سپس تصمیم‌گیری کند؛ در نهایت تصمیم‌گیری درباره‌‌ی پذیرش یا رد مقاله بر عهده‌ی هیئت تحریریه است.

نحوه‌ی عملکرد فرایند داوری

هویت داور برای نویسندگان مقاله مشخص نمی‌شود و برعکس؛ داوری مقالات به روش دو سو کور (Double blind peer review) صورت می‌گیرد.

در نظام داوری، تصمیم‌گیری‌های گوناگونی از مرحله‌ی دریافت مقاله­ تا پذیرش و چاپ آن صورت می­‌گیرد. در این فرایند پس از ارسال مقاله به دفتر مجله، سردبیر در بررسی اولیه­ ممکن است به دلایلی ازجمله ارتباط نداشتن موضوع مقاله با دامنه‌ی موضوعات مجله و یا کیفیت پایین، آن را قبل از ارسال به داوران رد کند. مقاله‌هایی که در مرحله‌ی اول پذیرفته می‌شود، برای داوران مسلط در آن حوزه ارسال می‌شود. بر اساس فرم‌های داوری که گروه سردبیری آنها را تهیه‌ کرده است، طی فرایند داوری، سردبیر از داوران می‌­خواهد به‌طور­کلی مقاله‌های مورد بررسی را به سه رده تقسیم‌بندی کنند:

1) قابل‌انتشار، بدون هیچ­‌گونه اصلاحی یا با تغییراتی جزئی: گاهی اوقات دفتر مجله تغییراتی جزئی از قبیل اشتباه‌های نگارشی را برطرف می‌­کند و نیازی به ارسال مقاله به نویسنده برای اصلاح نیست.

2) غیرقابل انتشار: زمانی که سطح مقاله از نظر کمّی و کیفی بسیار پایین باشد، داوران آن را رد می­‌کنند.

3) قابل‌انتشار به شرط اصلاح مقاله: در این حالت، داوران اصلاحات لازم را پیشنهاد می­‌کنند. این عملکرد اصلاح، موجب بالا رفتن ارزش مقاله می­‌شود. آمار استفاده از گزینه‌ی پیشنهاد اصلاحات نسبت به دو مورد دیگر بیشتر است.

داوری بر اساس قالب‌ها و فرم‌های از پیش تعیین شده صورت می­‌گیرد که در چند صفحه به‌صورت راهنماهایی برای داوران طراحی شده ­است. همچنین از داوران درخواست می‌­شود در کنار این قالب‌ها و فرم‌­ها، در صورت لزوم اظهارنظرها و پیشنهادهای خود را درباره‌ی مقاله بیان کنند. در نهایت جمع‌­بندی نظرهای داوران همراه با پیشنهادهای سردبیر و با تصمیم ایشان در اختیار نویسنده قرار می­‌گیرد. در این مرحله نویسنده­‌ی مقاله موظف است بر اساس نظرهای داوران و سردبیر، مقاله را اصلاح و به دفتر مجله ارسال کند. مقاله­‌ی اصلاح‌شده برای بررسی و بازبینی به داوران ارسال می‌­شود تا تأیید نهایی خود را نسبت به آن مقاله ابراز کنند.

اگر دو داور درباره‌ی مقاله‌یی اختلاف‌نظر داشته باشند، مقاله برای داور سوم ارسال می‌شود و در نهایت سردبیر بر اساس نظرهای داوران، نظر خود را اعلام می‌کند. به‌هر­حال، تصمیم‌گیری نهایی بر عهده‌ی سردبیر است و تأیید نظر سردبیر در جلسه­‌ی هیئت تحریریه می­‌تواند به پذیرش یا رد مقاله منجر شود.

معیارهای بررسی مقاله‌ها

1) معیارهایی که قبل از داوری بررسی می‌شود و دو دسته است:

دسته‌ی اول: معیارهای مربوط به ظاهر مقاله‌ها است که ویراستاران فنی آن را بررسی می­ کنند. از این معیارها می­‌توان به شیوه‌ی تایپ، صفحه‌بندی، بیان مشخصات کامل نویسنده و ... اشاره کرد. این معیارها با عنوان آیین‌­نامه‌ی چاپ مقاله همراه با مجله منتشر می­‌شود. بررسی این معیارهای ظاهری در ابتدای دریافت مقاله و برای جلوگیری از اشتباه صورت می‌­گیرد.

دسته‌ی دوم: معیارهایی که سردبیر آن را اعمال می­‌کند و در واقع خلاصه‌یی کلی از معیارهای داوری است. این معیارها برای جلوگیری از ورود مقاله‌هایی با کیفیت پایین و یا غیرمرتبط به مرحله‌ی داوری تصویب می‌شود.

2) معیارهایی که داوران برای بررسی مقاله‌ها استفاده می‌کنند، معیارهایی محتوایی یا کیفی است که به سه دسته تقسیم می­‌شود:

دسته‌ی اول: معیارهای عمومی: از نظر معیارهای عمومی، مقاله‌ها صرف‌نظر از نوع آنها ارزیابی می­‌شود. به‌­طور­کلی می‌توان این معیارها را در چهار گروه کلی اهمیت، کیفیت محتوای علمی، نوآوری و ابتکار و سازماندهی و وضوح ارائه، دسته‌‌بندی کرد.

دسته‌ی دوم: معیارهای مرتبط با اجزای یک مقاله‌ی پژوهشی شامل: عنوان، چکیده، مقدمه، روش کار، یافته‌­ها، بحث و نتیجه‌­گیری و منابع.

دسته‌ی سوم: داوری انواع دیگر مقاله‌ها شامل مروری و ... که هر کدام به معیارهای دیگری نیازمند است.

مؤثرترین معیارها در پذیرش مقاله‌ها:

- اصیل و بدیع بودن پژوهش

- ارتباط موضوع با خط‌ مشی موضوعی مجله

- رعایت روش درست نوشتار بر اساس مجله

- توانایی نویسنده در بیان مؤثر موضوع

- رعایت اخلاق در پژوهش و داشتن کد اخلاق

مشابهت‌یابی:

- پس از دریافت مقالات، میزان مشابهت آنها با پژوهش‌های صورت گرفته با استفاده از نرم‌افزار مشابه‌یاب بررسی می‌شود.

- سرقت علمی و ادبی مقالات از طریق موتور جستجو و نرم‌افزار بررسی می‌شود.

تعداد انتشار

فصلنامه‌ی «پژوهش در دین و سلامت» به تعداد 4 شماره در هر دوره منتشر می‌شود. هر شماره از مجله شامل یک سرمقاله، نه مقاله‌ی پژوهشی و دو مقاله‌ی مروری است. در ضمن امکان چاپ مطالبی مانند نامه به سردبیر و ... با توافق هئیت تحریریه نیز وجود دارد.

سیاست دسترسی آزاد

فلسفه‌ی انتشار در نشریه‌ی «پژوهش در دین و سلامت» بر مبنای پژوهش به نفع عموم است. از آنجایی که تحقیقات محصول سرمایه‌گذاری جامعه است و ثمره‌ی آن نیز باید بدون تبعیض و مرزبندی در اختیار عموم جامعه قرار گیرد، نشریه‌ی «پژوهش در دین و سلامت» تمامی مقالات خود را به صورت دسترسی آزاد (Open Access) و رایگان ارائه می‌دهد و خوانندگان می‌توانند مقالات را  به صورت رایگان دانلود کنند.

 

بایگانی

LOCKSSاین مجله با استفاده از سیستم، یک سامانه‌ی ذخیره‌­سازی توزیع شده را برای کتابخانه‌­های عضو خلق کرده است. این سیستم به کتابخانه‌­ها اجازه می­‌دهد آرشیوی دائمی از مجله ایجاد کنند که از طریق آن بتوان اطلاعات را نگهداری و بازیابی نمود. بیشتر

ارسال مقاله

 

 

نحوه‌ی واکنش به اعتراض نویسندگان مقاله

سیاست دفتر مجله در واکنش به اعتراض نویسندگان مقاله، تماس با نویسندگان و ارائه‌ی دلیل به آنان بر اساس مستندات و گزارش‌های یاد‌شده است و به مقدار ضرورت در این‌ باره به نویسندگان راهنمایی داده می­‌شود.

هنجارها و موارد اخلاقی مورد تأکید مجله

ملاحظات اخلاقی

لازم است نویسندگان در استفاده از مطالب مقالات چاپ شده در مجلات دیگر اصول اخلاقی را رعایت؛ و از سرقت ادبی اجتناب کنند. چاپ هر گونه نوشته‌یی در مجله، منوط به رعايت معيارهای اخلاقی است. این مجله در زمينه‌ی مباحث اخلاقی از راهکارهای «کمیته‌ی اخلاق نشر- COPE» پيروی می‌کند و در صورت تخلف، طبق موازين آن عمل خواهد کرد.

-رضايت: مطابق بيانيه‌ی هلسينکی، شرکت‌کنندگان در پژوهش می‌بايد نسبت به شرکت در پژوهش آگاهی و رضايت کامل داشته باشند؛ همچنین از اهداف انجام پژوهش و عوارض داروهايی که در مداخلات استفاده می‌شود نیز آگاه باشند. شرکت‌کنندگان در پژوهش باید فرم رضايت آگاهانه درباره‌ی اين نوع پژوهش‌ها را تأييد کنند. در صورت لزوم، مجله حق دارد مستندات را از نويسنده درخواست نمايد.

- نويسندگي: از نظر معيارهای نويسندگی، افرادی که نويسنده‌ی مقاله معرفی شده‌اند، بايد دست‌کم یکی شرايط ذیل را داشته باشند:

1) مشارکت قابل توجه در ايده‌ی کلی و طراحی ايده‌ی مقاله؛ جمع‌آوری داده‌ها يا تجزيه و تحليل و تفسير داده‌ها؛

2) طراحی مقاله يا بازنگری نقادانه‌ی مقاله به منظور يافتن اهميت محتوای فکری آن؛

3) بازنگری و بررسی نسخه‌ی نهايی؛

4) پذيرش مسئوليت تمامی جوانب مقاله و پاسخگو بودن درباره‌ی صحت و دقت اطلاعات ذکر شده.

- تضاد منافع: چنانچه تضاد منافعی درباره‌ی مقاله وجود دارد، نويسندگان موظفند به دفتر مجله اطلاع دهند. همچنين ذکر نام گروه و يا مؤسسه‌یی که مطالعه در آن انجام شده؛ و يا حمايت مالی نموده است، ضروری است.

- حق چاپ: مسئوليت کامل منابع و مطالب چاپ شده از ديدگاه اخلاقی و حقوقی بر عهده‌ی نويسنده (نويسندگان) خواهد بود.

- تمامی مسئوليت هر مطلب منتشرشده، شامل صحت و اعتبار تمامی مطالب آن، از جمله مطالب مربوط به اخلاق در پژوهش بر عهده نويسنده (نويسندگان) است.

- هویت داور برای نویسندگان مقاله مشخص نمی‌شود و برعکس؛ داوری مقالات به روش دو سو کور (Double blind peer review) صورت می‌گیرد.

- در بیشتر موارد عین گزارش داوری برای نویسنده ارسال می‌­شود.

- تفسیر گزارش داوری به­ ندرت برای نویسنده ارسال می­‌شود.

- در بیشتر موارد، پیش از ارسال مقاله به داور، با وی تماس گرفته نمی­‌شود.

- در بیشتر موارد، مقاله‌ی اصلاح شده‌ی نویسنده، برای داوران قبلی ارسال می­‌شود.

- تصمیم‌گیرنده­‌ی نهایی در مورد پذیرش یا رد مقاله، با توجه به ارزیابی داوران و کیفیت مقاله «هیئت تحریریه» است.

- مؤلفان باید همه‌ی گزارش‌ها و ارائه‌های قبلی خود را درباره‌ی مقاله­‌ی ارسالی، مرجع‌دهی کنند تا موارد نوآوری کار و انتشار دوباره‌ی یک مقاله یا مطلب بسیار مشابه، مشخص شود. بدیهی است در صورت ندادن مرجع­ و مشخص‌شدن هم‌پوشانی، مقاله از اولویت چاپ خارج خواهد شد.

- اطلاعات هویتی بیماران، نباید در نوشته‌ها، عکس‌ها و شجره‌نامه‌ها منعکس شود؛ مگر آنکه این اطلاعات برای هدف‌های علمی ضروری باشد و بیمار (والدین یا قیم او) به­‌صورت کتبی رضایت خود را اعلام کرده باشد.

- حفظ اسرار آزمودنی­‌های تحقیق، از موارد مورد تأکید هیئت تحریریه است.

- در مقاله‌ی ارائه شده به مجله، بررسی‌ روش اجرای مقاله باید به تأیید کمیته‌ی اخلاق مؤسسه‌ی محل پژوهش رسیده باشد (ذکر کد طرح پژوهشی و کد اخلاق).

- چاپ مقاله در مجله بر اساس اصول peer review است.

هیئت تحریریه‌ی اخلاق مجله

اعضای این کارگروه به شرح ذیل است: دکتر مرتضی عبدالجباری، دکتر مصطفی رضایی طاویرانی، دکتر مهدی فانی، دکتر محمدرضا حسین‌دخت، دکتر رضا وفایی، دکتر فروزان آتش‌زاده شوریده و خانم مرضیه کرمخانی.

تمام مقاله‌ها برای چاپ در مجله باید از نظر کد‌ اخلاق در این کارگروه، بررسی و تصویب شود.

روش‌های ارسال مقاله به دفتر نشریه

-ارسال مقاله از طريق بخش Online Submission وب سايت مجله: http://journals.sbmu.ac.ir/jrrh

- ارسال مقاله از طريق رایانامه‌ی مجله: jrrh@sbmu.ac.ir

یادآوری

- لطفاً با مراجعه به تارنمای مجله، نحوه‌ی نگارش و چیدمان حروف را در مقاله بازبینی بفرمایید.

- دفتر مجله پس از دريافت مقاله، به نويسنده‌­ی مسئول گواهی اعلام وصول ارسال خواهد کرد.

- مجله‌ی پژوهش در دین و سلامت سعی می‌کند به‌طور متوسط طی 12 هفته از تاريخ دريافت مقاله، نظر خود را در مورد چاپ، اصلاح، تجديدنظر و يا نپذیرفتن مقاله به نويسنده‌ی مسئول اعلام ‌کند.

راهنمای تدوین مقاله

راهنمای تدوین مقاله برای مجله­‌ی «پژوهش در دین و سلامت»

محدوده‌­ی مقالات و اهداف مجله

فصلنامه­‌ی پژوهش در دین و سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی به‌منظور گسترش و نشر مقالات در حوزه‌­های علوم دینی و سلامت محققان و صاحب­‌نظران داخل و خارج کشور، به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی فعالیت می­‌کند. انتشار این مقالات موجب ارتقای دانش و مهارت­‌های علوم مرتبط در محققان و مخاطبان می­‌شود. با توجه به اندک‌بودن نشریاتی که به دو موضوع علوم دینی و علوم سلامت به‌صورت تخصصی و متمرکز می‌پردازد، لزوم انتشار مجله‌­یی که به پژوهش در این دو زمینه و آشکارکردن ارتباط این دو موضوع بپردازد، ضروری به نظر می­­‌رسد. مجله به‌صورت فصلنامه و به زبان فارسي؛ و خلاصه‌ی مقالات آن به زبان‌های فارسی، انگليسي و عربی منتشر مي‌شود. مقالاتی که در فصلنامه‌ی پژوهش در دین و سلامت چاپ می‌شود عبارت است:

  1. مقاله­‌ی اصيل (Original Article)
  2. مقاله­‌ی مروری (Review Article)
  3. سرمقاله (Editorial)
  4. نامه به سردبیر (Letter to Editor)
  5. تحلیل محتوا (

    Content Analysis Article

    ) 

مقررات مربوط به منع انتشار دوباره‌­ی یک مطلب

مقاله­‌ی ارسالی به دفتر نشریه نباید پیش از آن در نشریه­‌ی فارسی زبان دیگری چاپ شده باشد. همچنین به‌طور هم­‌‌زمان، نباید مجله­‌ی دیگری در حال بررسی آن باشد و نیز پس از ارسال مقاله به دفتر مجله­‌ی «پژوهش در دین و سلامت »، مقاله برای بررسی و چاپ، به نشریه‌­ی دیگری ارسال نشود؛ مگر آنکه دفتر نشریه جوابی مبنی بر رد مقاله بدهد و یا طی سه ماه، هیچ پاسخی از دفتر مجله دریافت نشود.

چنانچه مقاله قبلاً در مجله­‌ی علمی غیر فارسی زبان دیگری در داخل یا خارج از کشور چاپ شده باشد (جز به‌صورت چکیده یا بخشی از سخنرانی منتشر شده یا ارائه شده در همایش­‌ها و سمینارهای علمی، مقاله‌­ی مروری یا پایان‌­نامه)، لازم است نویسنده­‌ی مسئول مکاتبات، موضوع را کتبی به سردبیر اطلاع دهد و نسخه­‌یی از مقاله­‌ی چاپ‌شده را به همراه موافقت‌­نامه­‌ی چاپ مجدد مقاله از ناشر اول بگیرد و ضمیمه کند.

رعایت اصول اخلاق

رعایت اصول اخلاق در پژوهش در نوشته‌های پزشکی و اسلامی ضرورت دارد.

بخش­‌های تشكيل‌­دهنده‌­ی مقاله­‌های پژوهشی

هر مقاله، بايد دارای بخش‌­های ذیل باشد:

شماره­‌ی صفحه

همه‌ی صفحه­‌های مقاله بايد دارای شماره­‌ی صفحه باشد.

صفحه‌­ی عنوان

در صفحه­‌ی اول مقاله (صفحه‌­ی عنوان)، موارد ذیل به‌طور كامل و دقيق درج شود:

عنوان كامل مقاله: در عنوان از علائم اختصاری و پرانتز استفاده نشود.  

نام نويسنده يا نويسندگان (شامل نام و نام‌خانوادگي)، درجه­‌ی علمی و محل كار نويسندگان؛ (برای مثال: گروه، دانشكده و دانشگاه). لازم است نويسنده‌­ی مسئول مكاتبات، مشخص و آدرس وی به شرح ذیل اعلام شود:

آدرس كامل پستی، تلفن ثابت (با ذكر كد كشور و شهر) يا همراه، آدرس رایانامه‌ی دانشگاهی (Academic Email)؛ و در صورت امكان، نمابر (با ذكر كد كشور و شهر).

وابستگی سازمانی افراد بدین صورت چاپ خواهد شد: گروه...، دانشکده...، دانشگاه...، شهر...، کشور... .

لازم است نام نويسنده يا نويسندگان مقاله و ترتيب آنها، در هنگام تحويل مقاله به دفتر نشريه، با دقت درج شود. پس از دريافت مقاله، دفتر نشريه از اعمال هرگونه تغيير در نام و ترتيب اسامی نويسندگان معذور است.

چكيده­‌ی مقاله

چكيده‌­ی فارسی مقاله که دارای بخش­‌های «سابقه و هدف»، «روش کار»، «يافته­‌ها»، «نتيجه­‌گيری» و «واژگان کلیدی» است، باید حداكثر از 300 كلمه تشكيل شود.

چكيده­‌ی انگليسی مقاله که دارای بخش­‌های Keywords,Conclusion,Results ,Method ,Background & Objective است، باید حداكثر از 250 كلمه تشكيل شود.

چکیده‌ی عربی مقاله نیز که دارای بخش‌های «خلفيه البحث وأهدافه»، «منهجيه البحث»، «الكشوفات»، «النتیجه» و «الألفاظ الرئيسيّة» است، باید حداكثر از 250 كلمه تشكيل شود.

چكيده­‌های فارسی، انگليسی و عربی مقاله باید به‌همراه متن كامل مقاله­‌ی فارسی، به‌طور هم‌­زمان به دفتر مجله ارسال شود. متن چكيده­‌ها بايد با هم تطابق كامل داشته باشند.

- در چكيده­‌ی مقاله، در بخش «سابقه و هدف»، بايد علاوه‌بر ذكر مختصری از سابقه‌­ی موضوع، هدف يا اهداف پژوهش نیز ذكر شود.

 - بخش «روش­ کار»، باید حاوی روش­‌های اصلی پژوهش (انتخاب افراد گروه مورد بررسی يا حيوانات آزمايشگاهی و روش مشاهده و تحليل) باشد.

- بخش «يافته‌­ها» باید حاوی يافته­‌های اصلی مطالعه (داده­‌های خاص و اهميت آماری آنها) باشد.

- در بخش «بحث و نتيجه‌­گيری»، باید بر جنبه­‌های جديد و مهم تحقيق يا مشاهده­‌ها، تأكيد؛ و رابطه‌ی یافته‌های پژوهش با مقاله‌های انجام شده ذکر شود. همچنین نتيجه­‌گيری‌­های اصلی پژوهش نیز قيد شود.

واژگان كليدی

باید متناسب با محتوای متن، بين 3 تا 10 واژه‌­ی كليدی انتخاب؛ و در انتهای چكيده­‌های فارسی، انگليسی و عربی به‌ترتیب حروف الفبا نوشته شود تا در نمایه‌کردن مقاله به تهيه­‌كنندگان نمایه­‌ها كمك شود. همچنين معرفی واژگان کلیدی مناسب موجب می‌­شود موتورهای جستجوی اينترنتی و بانك­‌های اطلاعاتی مقالات، به‌سهولت مقاله را بازيابی کند. بدين منظور، واژگان كليدی بايد از فهرست Medical Subject Headings (MeSH) انتخاب شده باشد. در صورتی كه برای واژه­‌ی خاصی، واژه‌­ی كليدی مناسبی وجود نداشته باشد، می‌­توان از واژه­‌های جديد استفاده کرد. براي دسترسي به لغات MeSH، می‌توانید به آدرس اينترنتی ذیل مراجعه كنيد:

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=mesh

 

خلاصه‌ی مقاله (Summary)

لازم است خلاصه‌یی از مقاله که شامل همه‌ی قسمت‌های مقاله اعم از مقدمه، روش کار، یافته‌ها و بحث و نتیجه‌گیری باشد، حداکثر در 1000 کلمه و حداقل 700 کلمه، به انگلیسی نوشته شود و به‌همراه خلاصه‌ی فارسی به دفتر مجله ارسال شود. در خلاصه باید منابع هم ذکر شود.

متن مقاله

متن مقاله از بخش‌­های ذیل تشكيل می­‌شود:

مقدمه، روش کار، يافته‌­ها، بحث و نتیجه‌گیری، محدودیت‌ها و پیشنهادهای پژوهش، قدردانی، حامی مالی، تضاد منافع و فهرست منابع.

مقدمه

در بخش مقدمه، پس از ذكر مختصری از سابقه­‌ی علمی، باید هدف مقاله و همچنین منطق تحقيق يا مشاهده، به‌طور خلاصه ذکر شود. در اين قسمت، فقط مراجع كاملاً مرتبط با مطالعه بیان شود و داده­‌ها يا نتيجه­‌گيری‌­های كار، گزارش نشود.

روش کار

- در ابتدای این بخش باید مسائل اخلاقیی که طی انجام پژوهش رعایت شده است، ذکر شود.

- باید جامعه­‌ی مورد بررسی و نحوه­‌ی نمونه‌‍­گيری (بيماران يا حيوانات آزمايشگاهی، ازجمله گروه شاهد) به وضوح بيان شود. سن، جنس و مشخصات مهم دیگر نیز اعلام شود.

- روش­‌ها و وسايل به‌ كار گرفته شده اعلام شود. نام سازنده­‌ی تجهيزات، شركت سازنده‌­ی مواد مصرفی و نام كشور محل توليد، در پرانتز قيد شود.

- اقدامات انجام شده، با توضيحات كافی بيان شود؛ در حدی كه پژوهشگران دیگر بتوانند نتايج را بررسی و بازيابی كنند و یا در صورت تمايل، پژوهش را به‌طور كامل تكرار کنند. در صورت لزوم، به روش‌های مشخص و تعريف شده ارجاع (ازجمله روش‌­های آماری) و روش­‌های جديد يا تعديل‌يافته، توضيح داده شود؛ دلايل استفاده از آنها بيان؛ و محدوديت­‌های آنها نیز ارزيابی شود.

- همه‌ی داروها و مواد شیمیايي مورد استفاده، مشخص و مواردی همچون نام ژنريك، دوز و طريقه‌­ی مصرف بيان شود. شواهدی بیان شود كه حساسيت و مختص‌بودن روش­‌های آزمايشگاهی را تأييد کند.

- گزارش كارآزمايی­‌های بالينی تصادفی‌شده، بايد اطلاعاتی راجع‌ به همه­‌ی عناصر مهم تحقيق، ارائه كند؛ ازجمله پروتكل تحقيق (جمعيت تحقيق، اقدامات، نتايج، منطق آماری (تعيين نوع مداخلات)، روش­‌های تصادفی‌سازی و مخفی‌كردن گروه­‌های درمانی مختلف) و روش كوركردن (blind) تحقيق. مؤلفان دارای مقالات مروری، بايد در بخشی از مقاله، روش­‌های یافتن، انتخاب، استخراج و ساخت داده­‌ها را توضيح دهند. اين موارد بايد در خلاصه‌­ی مقاله نيز به اختصار بيان شود.

- واحدهای اندازه­‌گيری: باید تمام اندازه­‌گيری­‌ها، در نظام متريك (نظام بين‌المللي واحدها) SI گزارش شود.

- روش­‌های آماری: اين روش‌­ها، با جزئیات كافی بيان شود تا خواننده بتواند نتايج مقاله را بیازماید. بهتر است نرم­‌افزار استفاده‌شده برای تحليل آماری ذکر شود. برای هر يك از متغیّرهای تحقيق، آزمون آماری به‌ كار گرفته شده قيد شود. سعی شود از ميانگين، ميانه، انحراف‌ معيار و فواصل اطمينان برای نشان دادن نتايج پژوهش استفاده شود. 

يافته‌ها

لازم است نتايج پژوهش، با ترتيب منطقی در متن، جداول و نمودارها، تصاوير و اشكال، بیان شود. در پژوهش‌های تحلیلی و كارآزمايی بالينی، ابتدا به مقايسه‌ی خصوصيات دو گروه شاهد و مورد (تجربی) پرداخته و سپس، داده­‌های پژوهش ذکر شود. داده­‌های جدول، نمودارها و تصاوير، در متن تكرار نشود. بهتر است از لغات مبهم و غيرقابل اندازه­‌گيری مانند طبيعی، قابل‌ملاحظه، چشمگير و ...، پرهیز شود. همچنين از لغات دارای مفاهيم ويژه‌­ی آماری مانند «تصادفی»، «معنی‌دار»، «نمونه»، «همبستگي» و غيره در غير از معنای تكنيكی و به‌صورتی كه در محاوره معمول است، استفاده نشود. علاوه‌براین، روش‌­های بررسی، بحث و نتيجه‌­گيری نیز در اين بخش ذکر نشود.

جدول و نمودار

تعداد جداول و نمودارها بايد متناسب با حجم مقاله باشد. از ارائه­‌ی جداول و نمودارهايی كه به اطلاعات و داده­‌های آنها در متن مقاله به‌طور كامل اشاره شده است، اجتناب شود. هر نمودار بايد به‌تنهايی، گويا باشد و برای درك مقصود، نياز به مطالعه‌ی متن نداشته باشد. جداول و نمودارها بايد دارای عنوان كامل باشد؛ همچنین جداول با نرم‌افزار Word، با اعداد فارسی و به‌صورت راست‌چین تايپ شود و برای رسم نمودارها از نرم‌افزارهايی چون

Excel استفاده شود. در نمودارها، عنوان محورهای افقی و عمودی و همچنين مقياس آنها درج شود. علاوه‌براین، برای درج اعداد اعشاری در جدول از اعشار استفاده شود؛ مثلاً 0/05 نه 0.05

عكس

فايل عكس‌های مقاله بايد با كيفيت تصوير (resolution) حداقل dpi 300 تهيه شود. فايل عكس بايد دارای مشخصات عنوان مقاله، نام نويسنده‌ی اول و شماره‌ی عكس باشد. در صورت لزوم، با استفاده از علامت فلش، جهت قرارگيری صحيح عكس مشخص شود. در مورد عکس‌هايی كه از بيماران تهيه شده، پوشاندن بخش‌هايی از عكس كه هويت بيمار را نشان می‌دهد، الزامی است.

- در صورتي‌كه جدول، نمودار و يا عكس، از قبل منتشر شده است، به‌جز در مورد اسناد عمومي، لازم است اجازه‌ی كتبی مؤلف يا ناشر مربوط نيز گرفته شود.

بحث

در نخستین پاراگراف اين بخش، باید يافته‌های مهمی كه به پرسش‌های تحقيق پاسخ داده است، بیان شود. بر جنبه‌های مهم و تازه‌ی تحقيق و نتيجه‌گيری حاصل از آن، تأكيد شود. داده‌ها يا مطالب ديگر متعلق به بخش مقدمه يا نتايج، تكرار نشود. در قسمت بحث، تعابير يافته‌ها و محدوديت آنها بيان شود. مشاهدات، به تحقيق‌های مرتبط ديگر، ارتباط داده شود و علل تفاوت با يافته‌های ديگران نیز تحليل شود. نتيجه‌گيری، با اهداف تحقيق مرتبط شود؛ اما از اظهارات نامشخص و نتيجه‌گيری‌هایی كه داده‌ها كاملاً آنها را پشتيبانی نمی‌كنند، اجتناب شود. فرضيه‌های جديد، در صورت لزوم بيان؛ و توصيه‌ها در انتهای بحث آورده شود.

محدودیت‌های پژوهش

چنانچه نویسندگان طی اجرای پژوهش با محدودیت‌هایی مواجه بودند، در این بخش ذکر شود.

پیشنهادهای پژوهش

پس از اتمام مراحل تحقیق، در صورت داشتن پیشنهاد برای نویسندگان دیگر و تحقیقات آتی در این زمینه، ذکر شود.

قدردانی

در اين بخش، از موارد ذیل تشکر و قدردانی می‌شود:

كمك‌هايی كه شايسته‌ی ذكر است؛ ولی اين كمك در حد تأليف نيست؛ مثلاً حمايت كلی رئيس بخش، دانشكده، دانشگاه يا مؤسسه‌ی مربوط.

- كمك‌های فنی

- كمك مالی و مواد و ابزار با ذكر ماهيت كمك

- افرادی كه در تهيه‌ی مقاله، كمك ذهنی كرده‌اند ولی كمك آنان در حد تأليف نيست. لازم است از اين افراد نام برده شود و درباره‌ی فعاليت و كمكشان توضيح داده شود؛ برای مثال‌: مشاور علمی، ويراستار، نقدكننده‌ی پيش‌نويس تحقيق، گردآورنده‌ی داده‌ها، شركت‌كنندگان در آزمون بالينی و ... .

- روابط بين مؤلفان، شركت‌ها و مؤسسات، ذكر شود؛ زيرا ذكرنکردن آنها ممكن است موجب ايجاد تعارض در منافع شود.

- در صورتی كه مقاله، حاصل اجرای طرح تحقيقاتی مصوب است و بودجه‎‌ی آن را سازمان يا مركز خاصی تأمين کرده باشد، لازم است شماره‌ی طرح تحقيقاتی و نام مركز تأمين‌كننده‌ی بودجه‌ی طرح، قيد شود.

فهرست منابع

منابع، باید با نظم و ترتيب متوالی به‌ترتيب اشاره در متن، شماره‌گذاری شود (‌شيوه‌ی ونكوور). توجه خاص به نقطه‌گذاری و فاصله‌گذاری بين كلمات و حروف در هنگام تهيه‌ی فهرست منابع، ضروری است. در صورتی كه فقط از خلاصه‌ی مقاله استفاده شده باشد، كلمه‌ی «abstract» در انتهای منبع درج شود. لازم است فهرست منابع، با دقت کامل مطابق با الگوی مثال‌های ذیل تهيه شود:

مقاله

مقاله‌ی انگليسی:

1. Dalstra JA, Kunst AE, Geurts JJ, Frenken FJ, Mackenbach JP. Trends in socioeconomic health inequalities in the Netherlands, 1981-1999, J.of Epid. and com. Health, (2002); 56: 927-34.

توضيح: اگر تعداد نويسندگان مقاله، كمتر از 6 نفر باشد، نام همه‌ی نويسندگان اعلام شود. اگر تعداد آنها بيش از 6 نفر باشد، مشابه روش بالا، پس از درج نام نويسنده‌ی ششم، از عبارت et al (به معنی «و سايرين») استفاده شود.

 

مقاله‌ی فارسی:

لازم است با مراجعه به چكيده‌ی انگليسی مقاله‌ی فارسی، مشخصات مقاله، مشابه مثال بالا، به انگليسی درج شود. در انتهای مشخصات مقاله، در داخل پرانتز، عبارت (Full Text in Persian) درج شود.

 

مقاله‌ی غيرانگليسی و غيرفارسی:

1. Ryder TE, Haukeland EA, Solhaug JH. Bilateral Infrapatellar Seneruptur Hostidligere Frisk Kvinne. Tidsskr nor Laegeforen 1996; 116:41-2.

 

سازمان در قالب مؤلف:

1. The Cardiac Society of Australia and New Zealand. Clinical Exercise Stress Testing. Safety and Performance Guidelines. Med J Aust 1996; 4-282(5)164.

 

در صورتی كه هيچ مؤلفی ذكر نشده باشد:

 1. Cancer in South Africa [editorial]. S Afr Med J 1994; 84:15.

ضميمه‌ی مجله:

 1. Shen HM, Zhang QF. Risk Assessment of Nickel Carcinogenicity and Occupational Lung Cancer. Environ Health Perspect 1994; 102 Suppl 1:275-82.

مقاله‌ی چاپ شده در كتابچه‌ی خلاصه‌ی مقالات كنفرانس:

 

 1. Kimura J, Shibasaki H, editors. Recent Advances in Clinical Neurophysiology.proceedings of the 10th International Congress of EMG and Clinical Neurophysiology; 1995 Oct 15-19; Kyoto, Japan. Amsterdam: Elsevier; 1996.

كتاب

كتاب انگليسی:

1. Kunst A, Mackenbach J. Measuring socioeconomic inequalities in health, Copenhagen: WHO Regional office for Europe, (1995); IQsh-59.

 

توضيح: اگر تعداد نويسندگان كتاب، كمتر از 6 نفر باشد، نام همه‌ی نويسندگان اعلام شود. اگر تعداد آنان بيش از 6 نفر باشد، مشابه روش بالا، پس از درج نام نويسنده‌ی ششم، از عبارت et al (به معنی «و سايرين») استفاده شود.

يك فصل از كتاب انگليسی:

1. Philips SJ, Whisnant JP. Hypertension and Stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, editors. Hypertension: Pathophysiology, Ddiagnosis, and Mmanagement. 2nd ed. New York: Raven Press; 1995. P.465-78.

كتاب فارسی:

مشخصات كتاب‌های فارسي نيز مشابه مثال فوق، به انگليسی درج شود (به‌طور معمول، مشخصات انگليسی كتاب‌های فارسی، در پشت جلد كتاب درج می‌شود). در انتهای مشخصات كتاب، در داخل پرانتز، عبارت (Full Text in Persian) درج شود.

پايان‌نامه

پايان‌نامه‌ی انگلیسی:

1. Kaplan Sj. Post-hospital Home Health Care: the Elderly Access and Utilization (Dissertation). St Louis (MO): Washington University; 1995.

 پايان‌نامه‌ی فارسی:

لازم است مشخصات پايان‌نامه‌ی فارسي، مشابه مثال بالا، به انگليسي درج شود. در انتهاي مشخصات پايان‌نامه، در داخل پرانتز، عبارت (Full Text in Persian) درج شود.

منابع الكترونيك

1. Morse SS. Factors in the Emergence of Infectious Diseases. Emerg Infec Dis [Internet]. 1995 Jan-Mar [cited 2007Jun 5]; 1(1): [24 screens .[Available from: http://www.cdc.gov/ncidod/EID/eid.htm

برنامه يا نرم‌افزار كامپيوتری

1. Hemodynamics III: the Ups and Downs of Hemodynamics [computer program]. Version 2.2. Orlando (FL): Computerized Educational Systems; 1993.

برای كسب اطلاعات بيشتر در مورد نحوه‌ی استناد به انواع منابع دیگر، به آدرس اينترنتی ذیل مراجعه کنید:

http://www.nlm.nih.gov/bsd/uniform_requirements.html

نکات مهم:

علاقه‌مندان برای چاپ مقاله‌ی خود در اين مجله، لازم است موارد ذيل را به دقت مطالعه و در نگارش مقاله رعايت کنند. پذيرش مقدماتی مقاله به رعايت دقيق اين موازين منوط خواهد بود.

- چنانچه مقاله‌ی ارسالی، از ساختار مندرج در اين دستورالعمل به‌طور كامل تبعيت نکند، قبل از داوری، به نويسنده بازگردانده خواهد شد تا پس از مطابقت متن مقاله با اين ساختار، دوباره ارسال و بررسی شود.

- هيئت تحريريه در پذيرش، رد، ويرايش و خلاصه كردن مقالات آزاد است.

- مقاله با استفاده از نرم‌افزار Microsoft Word و با قلم BNazanin 12 تايپ؛ و فايل آن به‌همراه فرم تكميل شده‌ی «موافقت‌نامه‌ی واگذاري حق چاپ و نشر مقاله»، به دفتر نشريه ارسال شود. اين فرم را می‌توان از وب‌سايت نشريه دريافت، يا از فرم مندرج در شماره‌های منتشرشده‌ی مجله، كپي کرد. در غير اين‌ صورت، از طريق تلفن و يا رایانامه با دفتر مجله تماس گرفته شود تا فرم برای شما ارسال شود. در ضمن یک فایل بدون نام و نشانی نویسندگان و متن تشکر و قدردانی آماده و به همراه فایل اصلی به آدرس مجله ارسال کنید. همچنین ارسال source جداول و نمودارها در برنامه‌های Spss و Excel نیز الزامی است.

- دفتر مجله پس از دريافت مقاله، اعلام وصول مقاله را به همراه شماره‌ی ثبت آن اعلام خواهد کرد. پس از ارزيابی‌های اوليه، مقاله برای داوران مجله ارسال خواهد شد. پس از تصمیم‌گیری نهايی و تأييد، مقاله در نوبت چاپ قرار می‌گیرد و موضوع، كتباً به اطلاع نويسنده‌ی مسئول مكاتبات خواهد رسيد.

- پس از ويرايش نهايی مقاله، نسخه‌ی آماده شده برای چاپ، به نويسنده‌ی مسئول مكاتبات مقاله ارسال می‌شود تا پس از مطالعه و تأييد وی، مراحل چاپ مقاله طی شود. نويسنده‌ی مسئول مكاتبات موظف است هرگونه اشتباه موجود در نسخه‌ی نهايی مقاله را به سرعت به دفتر مجله اعلام کند تا نسبت به رفع اشكال در نسخه‌ی نهايی آن اقدام شود.

- پس از چاپ مقاله، كليه‌ی مستندات مربوط به مقاله، قبل از امحاء، به‌مدت شش ماه در دفتر مجله نگهداری خواهد شد.

بانک‌ها و نمایه‌نامه‌ها

مقالات این نشریه در بانک‌های اطلاعاتی ذیل در دسترس است:

Directory of Open Access Journals; DOAJ

Magiran

Scientific Information Database; SID

Islamic World Science Citation Center; ISC

Noormags

 

مقالات این نشریه، در موتور جستجوی گوگل اسکالر قابل دسترسی است:

Google Scholar

Journal Profile in Google Scholar

 

عضویت نشریه در:

    logo

         Online, Print

سیاست مالی

نشریه‌ی «پژوهش در دین و سلامت» دارای امتیاز علمی - پژوهشی از کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور،

- مبلغ 4000000 ریال (1000000 ریال بعد از تأیید اولیه و برای ارسال به داوری و 3000000 ریال بعد از تأیید نهایی مقاله و برای چاپ) بابت هر مقاله دریافت می‌گردد. دفتر مجله برای سابمیت مقاله هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

شماره حساب  35245256 (بانک رفاه) به نام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

شمارة شبا IR230130100000000035245256