سیاست دبیری

فوکوس و حیطه

مجله طب اورژانس ایران، نشریه رسمی دپارتمان طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی می باشد. اين نشريه در قالب فصلنامه، به زبان فارسي و منتشر کننده مقالات مرتبط با حوزه طب اورژانس از قبیل: مراقبت های بحرانی، طب بلایا، تروما، بیماری های محیطی، سم شناسی و پزشکی قانونی، اورژانس اطفال، اورژانس پیش بیمارستانی، پرستاری اورژانس، اخلاق و سیاست گذاری حوزه سلامت و سایر موضوعات مرتبط می باشد. این مجله پایبند به کلیه اصول کمیته بین الملی ویراستاران نشریات پزشکی و همچنین کمیته اخلاق در انتشارات پزشکی می باشد. مجله انواع مقالات زیر را در بر می گیرد:

  • مقاله اصیل/ تحقیقاتی
  • مقاله مروری
  • گزارش کوتاه
  • گزارش موردی
  • نامه به سردبیر
  • سخن سردبیر


سیاست انواع مقالات

مقاله اصیل

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

مقاله مروری

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

نامه به سردبیر

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده بدون چک داوری شده

گزارش کوتاه

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده چک خورده داوری شده

گزارش مورد

چک خورده ساب میشن آزاد است چک خورده اندکس شده بدون چک داوری شده

آموزشی

چک خورده ساب میشن آزاد است بدون چک اندکس شده بدون چک داوری شده

روند داوری

تمامی مقالات ارسال شده توسط دو داور و در طی حداکثر دو هفته بر اساس دستورالعمل های استاندارد  نگارش مطالعات مختلف شامل: CONSORT برای کارآزمایی بالینی، STROBE برای مطالعات توصیفی-مشاهده ای، PRISMA برای مقالات مروری و متا آنالیز، و STARD جهت مطالعات ارزیابی دقت تشخیص مورد داوری قرار خواهند گرفت. نویسندگان باید پس از اعمال نظرات داوران مقاله اصلاح شده خود را ظرف حداکثر دو هفته جهت ادامه سیر انتشار به مجله ارسال نمایند. لازم به ذکر است که هویت نویسندگان و داوران محفوظ خواهد ماند و مقاله ارسالی تنها برای داوران و هیات تحریریه قابل رویت می باشد. 

تعداد انتشار

فصلنامه

سیاست دسترسی آزاد

این مجله دستیابی فوری به محتوی خود بصورت آزاد دارا میباشد به این امید که پژوهشی که بصورت عمومی در دسترس باشد موجب تبادل بیشتر دانش در مقیاس جهانی میشود

بایگانی

این مجله از سیستم LOCKSS برای ایجاد یک بایگانی گسترده در کتابخانه های عضو این پروژه استفاده میکند و بدین وسیله یک بایگانی جاودانی از محتویات خود ایجاد میکند. اطلاعات بیشتر...

هزینه انتشار مقاله

مراحل ارسال و داوری مقالات در مجله طب اورژانس ایران رایگان بوده و در صورت پذیرش مقاله، لازم است تا هزینه انتشار توسط نویسندگان تامین گردد. این هزینه برای مقالات اصیل، مروری و گزارش کوتاه معادل 500 هزار تومان و برای سایر انواع مقالات 250 هزار تومان می باشد. هزینه مذکور پس از پذیرش مقاله دریافت می گردد. در صورتی که نویسندگان قادر به پرداخت این هزینه نباشند می توانند تقاضائی مبنی بر چشم پوشی از هزینه و یا تخفیف آن بفرستند. متقاضیان دریافت این تخفیف می توانند درخواست خود را به ایمیل  iranjem@sbmu.ac.ir ارسال فرمایند. سیاست مجله طب اورژانس بر این امر استوار است که هزینه انتشار نبایستی مانع از چاپ آثار گرانبها گردد.

مسئولیت ها و الزامات اخلاقی

برای دبیر:

دبیر تصمیم نهایی را در مورد تمام محتواها می گیرد. تصمیمات ممکن است به دلیل مسائلی غیر مرتبط با کیفیت یک دستنوشته، مثلاً مناسب بودن برای مجله گرفته شوند. دبیر می تواند در هرمرحله ای پیش از چاپ حتی پس از قبول شدن اگر نگرانی هایی در مورد صداقت کار مطرح شوند هر مقاله ای را رد کند.

- هویت داوران و نویسندگان محرمانه نگه داشته می شود.

- هیچکس غیر از داوران و اعضای هیئت تحریریه از وجود یک دستنوشته ارسالی آگاه نمی شود.

برای نویسندگان:

- در هنگام ارسال، با علامت زدن عبارتهای پیش نویس شده، نویسنده/نویسندگان باید تعهد دهند که نه دستنوشته ارسالی و نه دستنوشته دیگری که شباهت محتوایی بسیاری با آن دارد تحت نویسندگی آنها به هیچ زبانی چاپ نشده و در جای دیگری در حال بررسی برای چاپ نمی باشد.

- نویسنده/نویسندگان باید مسئولیت صداقت کار را به صورت کلی، از آغاز تا مقاله چاپ شده به عهده بگیرند.

- در شرایطی که یک نویسنده به لیست نویسندگان اضافه یا از آن حذف می شود، موافقت کتبی با امضای نویسنده/نویسندگان باید به دفتر تحریریه ارسال شود.

- منابع حمایت مالی پروژه باید اعلام شوند.

- اگر مطالعه شامل  انسانها می شود، نویسنده/نویسندگان باید یک بیانیه را بگنجانند که مطالعه توسط کمیته اخلاق محلی تأیید شده و رضایت آگاهانه کتبی از شرکت کنندگان در مطالعه گرفته شده بوده است. برای آنان که کمیته های بررسی اخلاق رسمی ندارند، اصول آورده شده در معاهده هلسینکی باید اجرا شوند. همچنین انطباق نگهداری و مراقبت از حیوانات آزمایشگاهی با دستورالعملهای مؤسسات ملی بهداشت برای استفاده انسانی از حیوانات آزمایشگاهی باید در متن ذکر شود.

- تمام اجازه های لازم برای استفاده از مشاهدات چاپ نشده دیگران باید توسط نویسنده/نویسندگان گرفته شود و در متن ذکر شود و نام نویسنده/نویسندگان اصلی  اعلام شود. همچنین برای آوردن دوباره شکلها و جداولی که قبلاً چاپ شده اند یا استفاده از آنها نیز باید اجازه گرفته شود و در زیرنویس شکل یا عنوان جدول اعلام شود.

- نویسنده/نویسندگان باید تعهد دهند که مطالعه تحقیقاتی آنها با قوانین مؤسسه/مؤسسات آنها و دستورالعملهای انجام آن نوع کار که توسط عموم پذیرفته شده هستند مطابقت دارد؛ هیچ حق طبع (کپی رایت) موجود یا حقوق سایرین را نقض نمی کند؛ و در خود مطالب زشت، نامناسب، افترا آمیز، یا غیر قانونی به هر شکل ندارد.

برای داوران:

- از داوران انتظار می رود که دستنوشته ها و اطلاعاتشان را محرمانه نگه دارند.

- آنها نباید از دانش دستنوشته پیش از چاپ برای نفع شخصی خود استفاده کنند.

- نظرات داوران باید سازنده، صادقانه و مؤدبانه باشند.

- داوران باید تضاد منافع خود را اعلام کرده در صورت وجود تضاد، داوری را قبول نکنند. آشنایی با نویسنده/نویسندگان نباید نظرات و تصمیمات آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

اخلاق نشر و بیانیه های سوء رفتار

مجله طب اورژانس ایران از قوانین بین المللی بر ضد سوء رفتار علمی از جمله، داده سازی، تحریف داده ها، سرقت ادبی و غیره پیروی می کند. مجله طب اورژانس ایران پایبند و متعهد به اصول کمیته اخلاق در نشر (COPE) است و هر گونه مورد مشکوک به سوء رفتار در طول روندهای همتراز داوری و چاپ بر اساس دستورالعملهای این کمیته بررسی می شود.

سیاست در مورد سرقت ادبی

تعریف:

وقتی یک نویسنده تلاش می کند که کار دیگری را به عنوان کار خود معرفی کند، سرقت ادبی اتفاق می افتد. به علاوه، هنگامی که یک نویسنده یک قسمت قابل توجه از کار خودش که قبلاً چاپ شده را در یک مقاله جدید استفاده می کند بدون آنکه به شکل مناسبی به منبع ارجاع دهد، به آن چاپ تکراری گفته می شود که با نام سرقت ادبی از خود نیز خوانده می شود. این کار ممکن است در طیفی از چاپ همان مقاله در مجله ای دیگر تا قطعه قطعه کردن داده ها یا اضافه کردن کمی داده به مقاله قبلی متغیر باشد.

سیاست:

هیئت تحریریه/داوران "مجله طب اورژانس ایران" دستنوشته های ارسالی را دو بار (یک بار پس از ارسال و بار دیگر پیش از چاپ) با استفاده از نرم افزارهای تشخیص سرقت ادبی مانند iThenticate  برای سرقت ادبی بررسی می کنند. اگر شک به سرقت ادبی در مورد مقاله ای به وجود بیاید، چه قبل (توسط داوران یا هیئت تحریریه) و چه بعد (توسط خوانندگان) از چاپ، مجله طب اورژانس ایران بر اساس دستورات و نمودارهای کمیته اخلاق در نشر عمل خواهد کرد.